Wiedzę o Polsce zdobądź online

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Szkolenia e-learning

„Transfer wiedzy – e –learning” to nowa platforma edukacyjna, który właśnie zaczęła działać Ma ona umożliwić zdobycie wiedzy o Polsce za pomocą internetu.

Platforma e-learningowa to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej. Platforma poza rolą edukacyjną pełni także funkcję informacyjną oraz promocyjną Polski. Strona skierowana jest przede wszystkim do organizatorów wyjazdów do Polski, pracowników biur podróży oraz do indywidualnych turystów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o Polsce. Po zalogowaniu się na stronie platformy e-learningowej uczestnicy szkoleń mogą wybierać wśród kilku kategorii kursów i tematów, które ich najbardziej interesują: Poznaj Polskę; Polskie miejsca i atrakcje turystyczne (w tej części są kursy obowiązkowe); Polska turystyczna; Polskie regiony i miasta; UEFA Euro 2012 w Polsce; Organizacja podróży po Polsce. Dostępne są także różne stopnie trudności. – z wiedzy ogólnej o naszym kraju, kultury, historii, a także geografii. Wiedza na platformie przekazywana jest głównie za pomocą różnych zadań, kolorowych puzzli – trzeba z nich na przykład ułożyć obrazek z danego miasta, różnych zgadywanek i quizów.
Portale edukacyjne podobne do polskiego działają także w Szwajcarii, Austrii i na Malcie. Organizacje turystyczne zauważyły, że turyści wybierający się do naszego kraju czerpią informacje głównie od znajomych, którzy wrócili z podobnych wycieczek oraz z internetu. POT postanowił więc udostępnić platformę e-learningową, na której będzie można zdobyć wiedzę bardziej szczegółową.
Portal wiedzy o Polsce dostępny jest w czterech językach: angielskim, niemieckim, francuskim oraz polskim. Każdy uczestnik szkolenia po jego ukończeniu otrzyma certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej potwierdzający jego wiedzę o naszym kraju. Certyfikat będzie można sobie samodzielnie wydrukować.
Osoby, które ukończą przynajmniej sto testów wezmą udział w losowaniu czterodniowych wycieczek po Polsce – z przelotem samolotem, indywidualnym przewodnikiem, który oprowadzi po najciekawszych miejscach oraz zakwaterowaniem w czterogwiazdkowych hotelach.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całość kosztowała 800 tysięcy złotych. Prace nad portalem trwały półtora roku. Stroną merytoryczną zajęła się Polska Organizacja Informatyczna, a informatyczną spółka Gomar. Prace nad portalem wciąż trwają i będzie on stale doskonalony.
Platformę testowałam przez trzy dni. Uczucia mam mieszane. Dobrze, że jest, ale wciąż wymaga wiele pracy – pojawiają się błędy techniczne, trudno jest się zalogować, często strona nie działa. Choć trzeba przyznać, że pomoc techniczna jest szybka i konkretna. Także same kursy wymagają jeszcze dużo pracy. Ich poziom jest bardzo niski, wręcz na poziomie wczesnoszkolnym, kilka ogólnych faktów, często niezwykle lakonicznych, czasem proste puzzle. Pojawiają się błędy stylistyczne, a nawet merytoryczne, informacje nie są dokładnie sprawdzane! Trudno oczekiwać, by uczestnicy kursu zdobyli większą wiedzę. W tej formie jest to raczej zabawa, która szybko może się znudzić, także przez powtarzalność zadań.
Platforma dostępna jest na stronie: www.specialist.poland.travel

Źródło: Dziennik Turystyczny

Komentarze i opinie »