Darmowy kurs e-learningowy Open Access

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Szkolenia e-learning

Specjalny otwarty i bezpłatny kurs e-learningowy „Open Access – Otwarta Nauka” z okazji trwającego właśnie Międzynarodowego Tygodnia Dostępu do Wiedzy – Open Access Week jest już od wczoraj dostępny dla wszystkich zainteresowanych osób.

Szkolenie przygotowało Centrum e-learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przy współpracy z międzynarodową organizacja EIFL.
Kurs powstał we współpracy z działaczami i specjalistami z dziedziny informacji, którzy zajmują się ideą otwartości w nauce oraz jej zasobami. Dostępny jest na wolnej licencji Creative Commons, czyli wszystkie udostępnione materiały mogą być kopiowane, rozpowszechniane oraz zmieniane. Instytucje i uczelnie, które posiadają platformę Moodle mogą pobrać kopię kursu i wgrać ją na platformę. Udostępniony jest w wersji beta i będzie stale uaktualniany i modyfikowany.

Uczestnicy kursu zdobędą wiedzę o nowych modelach komunikowania się w nauce, które rozwijają się intensywnie dzięki coraz powszechniejszemu dostępowi do nowych technologii, a także zapoznają się ideą Ruchu Open Access.
Kurs dostępny jest od poniedziałku 24 października 2011 r. By wziąć w nim udział nie trzeba się logować lub zakładać konta na platformie Moodle.
Szkolenie zostało podzielone na dziewięć modułów m.in. historia Open Access, otwarta nauka 2.0; nowe modele i kanały komunikacji naukowej; otwarte czasopisma i repozytoria naukowe, platformy e-learningowe; a także polskie projekty otwartej nauki oraz sposoby docierania do polskich i zagranicznych otwartych zasobów edukacji. W każdym z modułów tematycznych dostępne są materiały teoretyczne oraz zestawy ćwiczeń. Dostępny jest pod adresem: http://otwartanauka.cel.agh.edu.pl/course/view.php?id=2

Kurs przeznaczony jest głównie dla osób, które zainteresowane otwartą nauką i bezpłatnym dostępem do zasobów naukowych, głównie badaczy i pracowników naukowych, którzy chcą udostępniać swoje prace naukowe i korzystać z innych otwartych zasobów, bibliotekarzy oraz studentów.

Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji

Komentarze i opinie »