E-tornistry w Ostrowie Wielkopolskim

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Szkolenia e-learning, Technologie

Koniec z ciężkimi tornistrami! 645 uczniów pierwszych klas gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim nie będzie już do szkoły nosić książek. Ciężkie torby gimnazjaliści zastąpią niewielkimi tabletami.

W poniedziałek władze Ostrowa Wielkopolskiego przedstawiły na konferencji prasowej szczegóły pilotażowego programu, który właśnie uruchamiają w mieście. Jak podkreśla prezydent Jarosław Urbaniak, to pierwszy tego typu projekt w Polsce – Wszyscy dotąd mówili, że należy wdrożyć e-tornister. My, jako pierwsi pokazaliśmy, że mimo braku rozwiązań ustawowych potrafimy to zrobić – podkreślał Urbaniak na konferencji prasowej. Prezydent Ostrowa wymieniał także zalety tabletów – Po pierwsze chodzi o to, by było lżej w tornistrach. Zamiast kilkunastokilogramowych plecaków młodzież nosi niewielki tablet i odciąża kręgosłup. Po drugie – psychologowie wskazują, że z nowinek technicznych młodzież uczy się chętniej.

Wprowadzenie projektu w życie umożliwiło rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, dopuszczające korzystanie z podręczników w dwóch wersjach – elektronicznej i papierowej. Rozmowy z partnerami projektu trwały jednak już od wczesnej wiosny, zanim stosowne uregulowania prawne zaczęły obowiązywać. Polkomtelem udostępnił bezprzewodową łączność, Mobile Box czytniki, a wydawnictwo MAC Edukacja e-podręczniki.
W każdym tablecie znajdują się wgrane podręczniki do języka polskiego, matematyki, muzyki i plastyki. Znajdują się w nim także komplety ćwiczeń do tych przedmiotów oraz wszystkie lektury szkolne. Podręczniki zdigitalizowało wydawnictwo MAC Edukacja, które dodatkowo przeszkoliło 40 nauczycieli z ostrowskich gimnazjów z korzystania z e-książek.
W każdej gimnazjalnej bibliotece znajduje się dodatkowo komplet podręczników w tradycyjnej, drukowanej formie. Koszt ich zakupu pokryła spółka Centrum Transferu Innowacji, która wchodzi w skład holdingu Holdikom. Uczniowie będą w zamian uczestniczyć w organizowanych przez tą firmę akcjach recyklingu – zbierania zużytych płyt dvd/cd, plastikowych opakowań oraz papieru.

Tablety (Onyx BooX 601) są przypisane do konkretnego ucznia, umożliwia to przypisany indywidualny kod wgrywany do urządzenia. Wyposażone są w nowoczesne, nieświecące ekrany, który nie męczą wzroku. Każdy e- czytnik posiada także kartę SIM oraz moduł 3G, można się, więc za jego pośrednictwem bezpośrednio połączyć z internetem bez konieczności budowania sieci wi-fi. Jednak uczniowie mają ograniczony dostęp do internetu – mogą jedynie korzystać z polsko i anglojęzycznych stron Wikipedii. Pozostałe strony zostały zablokowane. Uczniowie będą otrzymywali na czytniki wszelkie dodatkowe materiały dydaktyczne, znajdą się w nich również e-dzienniki. Tablet zapamięta także wszystkie operacje wykonywane przez uczniów. Otworzy ostatnio oglądane strony, wyświetli historię działań. Umożliwi to w przyszłości prześledzenie, z których aplikacji uczniowie korzystali najczęściej. Dzięki tym badaniom będzie można dokładnie określi na ile e-podręczniki sprawdzają się w edukacji i jak często pomagają uczniom w nauce.

Uczniowie otrzymali tablety za darmo. Urządzenia zostały także ubezpieczone, więc w razie awarii rodzice nie będą obciążeni kosztami ich naprawy.

E-tornistry to nie pierwszy program wdrażany w ostrowskich szkołach. Uczniowie w tym mieście od lat mogą już, bowiem korzystać z tablic interaktywnych i sal multimedialnych do zdalnej nauki. – Możemy mówić o wielu programach multimedialnych wykorzystywanych w naszych szkołach – to m.in. tablice interaktywne. To jest jednak jedyny program, który bezpośrednio odciąża uczniów i faktycznie zastępuje podręcznik. Jesteśmy już po spotkaniach z rodzicami w gimnazjach. Rodzice podpisują stosowne umowy i projekt jest realizowany – mówi Marlena Maląg, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

Projekt zrealizowano dzięki współpracy władz Ostrowa Wielkopolskiego, Polkomtel, Mobile Box, Wydawnictwa MAC Edukacja i miejskiej spółki Holdikom S.A.

Źródło: http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

Komentarze i opinie »