HP ufundował interaktywne sale lekcyjne

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Technologie

20 polskich szkół otrzyma najnowocześniejsze pracownie multimedialne. To nagroda w konkursie zorganizowanym przez Hewlett-Packard „20 lat HP w Polsce”.

Jak powinny wyglądać interaktywne lekcje? Jak wykorzystywać nowoczesne technologie w szkole? Jak przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu? Na takie między innymi pytania musieli odpowiedzieć uczniowie, biorący udział w konkursie zorganizowanym przez Hewlett-Packard Polska. Wzięło w nim udział ponad 300 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego kraju. Nagrodzono dwadzieścia placówek, które najlepiej opisały, w jaki sposób można wykorzystać nowoczesne technologie informatyczne w edukacji, zwłaszcza przy nauce przedmiotów ścisłych. Interaktywna nauka, jest dziś przyszłością. Niestety w wielu szkołach wciąż brakuje odpowiednio wyposażonych pracowni przystosowanych do zdalnego nauczania. HP dzięki temu konkursowi chciało zmniejszyć wykluczenie cyfrowe i wyrównać szanse uczniów, którzy, na co dzień nie mają dostępu do nowoczesnych, multimedialnych narzędzi ułatwiających naukę
Zwycięskie szkoły otrzymają pracownie do zdalnego nauczania wyposażone m.in. w dziesięć zestawów do edukacji HP MultiSeat – wielofunkcyjne, kilkuosobowe stanowiska komputerowe wraz z terminalem, za pomocą, którego nauczyciel będzie mógł prowadzić zajęcia interaktywne, a także na bieżąco sprawdzać postępy uczniów. Każdy z uczniów otrzyma także własny login i hasło, dzięki któremu będzie miał dostęp do indywidualnie zapisanych danych i ustawień z dowolnie wybranego stanowiska komputerowego. W każdym momencie będzie mógł także podzielić się wynikami swojej pracy z innymi uczniami. Indywidualizacja ustawień umożliwi także nauczycielom pracę z każdym z podopiecznych z osobna – można, bowiem każdemu z nich w zależności od postępów zlecać inny rodzaj ćwiczeń, czy zadań. Dzięki MultiSeat nauczyciel może także korzystać z zajęć multimedialnych jedynie z częścią klasy, podczas, gdy pozostałe grupy będą pracowały nad innymi zadaniami – umożliwia to wbudowany system słuchawek i mikrofonów.
Dodatkowo zestawy komputerowe zostaną wyposażone w zaawansowane, interaktywne programy komputerowe do nauki przedmiotów ścisłych oraz języka angielskiego (z serii EuroPlus+ oraz eduROM). Uczniowie otrzymają także kursy e-learningowe z języka polskiego i matematyki oraz testy egzaminacyjne dla szkół średnich. Pierwsze pracownie będą instalowane już w tym tygodniu.

Laureaci konkursu przedstawili własne projekty interaktywnych lekcji z przedmiotów ścisłych oraz pomysły na wykorzystanie w nauce nowoczesnych technologii. Teraz zwycięskie szkoły będą teraz musiały opisywać doświadczenia z otrzymanymi interaktywnymi zestawami edukacyjnymi na platformie internetowej, która ułatwi wymianę doświadczeń między szkołami.
Konkurs zorganizowała firma Hewlett-Packard z okazji 20-lecia na polskim rynku. HP od lat wspomaga edukację w Polsce, promując wykorzystywanie nowoczesnej technologii w nauce oraz organizując liczne konkursy dla wyższych uczelni. HP stworzył Międzynarodowy Instytut Technologiczny (IIT HP), do którego należy m.in. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, przy którym działa Centrum Edukacji i Badań HP.  – Edukacja jest dla HP jednym z priorytetów w obszarze działań społecznych. Wierzę, iż inicjatywy edukacyjne dające narzędzia do kształcenia w nowoczesny sposób, z użyciem najnowszych metod i sprzętu, pozwalają młodym ludziom płynnie i z sukcesem wniknąć w świat zawodowy – powiedział „Gazecie Edukacja” Paweł Czajkowski prezes zarządu HP Polska.

Partnerami akcji byli: Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Stowarzyszenie „Miasta w internecie”, Young Digital Poland, GazetaEdukacja.pl i Multiwiedza.pl

Źródło: http://www8.hp.com/pl

Komentarze i opinie »