Dotykowy ekran na dłoni

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Technologie

Sterowanie komputerem lub projektorem za pomocą obrazów wyświetlanych na dłoni? Obsługa projektora lub komórki za pośrednictwem kartki papieru? To już nie science fiction opisywana w książkach, a teraźniejszość. Wszystko za sprawa niewielkiego urządzenia OmniTouch, które sprawia, że dowolna powierzchni zmienia się w ekran dotykowy.

System opracowali naukowcy z Microsoft Research i Carnagie Mellon University. OmniTouch stanowi połączenie zmodyfikowanego kontrolera Kinect (kamerę mierzącą odległość wykorzystano dla Xbox’a 360) oraz miniaturowego projektora. Kamera zbiera dane o położeniu, niezbędne do modelowania światła graficznego, a laserowy projektor wyświetla obraz. System obsługuje wielodotykowość oraz działa na dowolnych powierzchniach, także na ludzkim ciele. Można na jednej powierzchni wyświetlić daną aplikację, natomiast panel kontrolny na innej powierzchni na przykład na dłoni.
OmniTouch śledzi ruchy palców użytkownika i wykrywa, czy dotyka on interaktywnego ekranu. Dodatkowo ma niewielkie rozmiary i można go zamontować choćby na ramieniu. Największym wyzwaniem dla naukowców było określenie dowolnej powierzchni, jako przestrzeni do interakcji dotykowej, chodziło przede wszystkim o wykrywanie dotyku na powierzchni, która nie posiada czujników ruchu. Sporym wyzwaniem okazało się także skuteczne rozpoznawanie palców użytkownika.
OmniTouch nie wymaga kalibracji i automatycznie dostosowuje się do kształtu wykorzystywanej powierzchni, tak, aby zminimalizować zniekształcenia.
Nie widomo jeszcze, kiedy OmniTouch może trafić do sprzedaży. W tej chwili zaprezentowano jedynie urządzenie prototypowe. Naukowcy chcą jeszcze zminimalizować wielkość urządzenia. Według ich zapowiedzi w przyszłości być może stanie się możliwe instalowanie OmniTouch w innych urządzeniach na przykład w telefonach komórkowych.
Źródło: www.pcworld.pl

Komentarze i opinie »