Polskie szkoły wśród najbardziej innowacyjnych na świecie

Monika Karaźniewicz  » Ciekawostki, Konferencje i imprezy

Dwie polskie szkoły znalazły się w gronie 100 najbardziej innowacyjnych placówek edukacyjnych na świecie. To prestiżowe wyróżnienie przyznano na kongresie Microsoft 2011 Partners in Learning Global Forum. Decyzję ogłoszono na uroczystej gali w Waszyngtonie.

W projekcie Partners in Learning (Partnerstwo dla Przyszłości) wzięło udział ponad tysiąc szkół z całego świata.  Nauczyciele i liderzy środowisk edukacyjnych prezentowali sposoby innowacyjnego wykorzystywania nowoczesnych technologii, które wspomagają nauczanie, zmniejszają wykluczenie i wyrównują szanse edukacyjne dzieci.
Laureatem konkursu zostało gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego z Nowego Tomyśla. Szkoła otrzymała tytuł Mentor School i tym samym znalazła się w gronie 33 wyróżnionych placówek. Z kolei Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki z Radomia otrzymał tytuł Pathfinder School – tytuł ten otrzymało 67 szkół z całego świata. Szkoły mentorskie wspierają i koordynują działania szkół opiekunów (Pathfinder) na całym świecie. Pomagają wdrażać innym placówkom najnowocześniejsze technologie, które ułatwiają proces nauczania, a także wspomagają je na płaszczyźnie dydaktycznej, opiekuńczo-wychowawczej oraz w zarządzaniu i administracji. Z kolei Pathfinder są odpowiedzialne na poziomie krajowym za innowacyjne szkoły, wykorzystujące w nauczaniu nowoczesne technologie.
Obie szkoły od lat należą do programu Microsoft Partners in Learning. Od dawna wykorzystują nowoczesne technologie informatyczne, które pomagają uczniom osiągnąć lepsze wyniki w nauce. Do programu weszły dzięki polskim projektom Innowacyjna Szkoła i Innowacyjny Nauczyciel. Gimnazjum w Nowym Tomyślu już raz zostało laureatem konkursu Microsoft Partners in Learning – w czasie poprzedniej edycji otrzymało tytuł Pathfinder.
W ramach polskiej edycji Microsoft Partners in Learning przyznano także tytuły Innowacyjnej Szkoły – wyróżniono Szkołę Podstawową nr 130 im. Józefa Piłsudskiego, a tytuł Innowacyjnego Nauczyciela otrzymał Krzysztof Nowak (projekt pt.: „Podróż dookoła świata”) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. I Armii Wojska Polskiego w Choszcznie. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – ponad 100 szkół nadesłało swoje prace, z których komisja zakwalifikowała 40.
W trakcie kongresu Microsoft ogłosił partnerstwo z British Council – międzynarodową organizacją, która działa na rzecz zwiększenia szans edukacyjnych i relacji kulturalnych. Dzięki tej współpracy Microsoft chce zwiększyć wykorzystywanie nowoczesnych technologii do innowacyjnego nauczania, a tym samym zwiększyć szanse dzieci tak w dalszej nauce, jak i na rynku pracy.

Partners in Learning to trwająca od dziesięciu lat inicjatywa o wartości niemal 500 mln dolarów, w ramach, której Microsoft wspomaga systemy edukacyjne na całym świecie. Program rozpoczęto w 2003 roku. Do chwili obecnej objął swoim zasięgiem ponad 196 mln nauczycieli i uczniów w 114 krajach. Uzupełnieniem programu jest Partners in Learning Network, jedna z największych na świecie profesjonalnych sieci dla pedagogów, która łączy miliony nauczycieli i liderów szkolnych z całego świata w społeczność na rzecz rozwoju zawodowego.

Źródło: Focus

Komentarze i opinie »