Bezpieczniej dzięki bibliotekom

Monika Karaźniewicz  » Szkolenia e-learning

We wszystkich bibliotekach publicznych w Polsce można już korzystać z bezpłatnej platformy e-learningowej. Umieszczono na niej multimedialne kursy edukacyjne, które maja pomóc młodym ludziom zapoznać się z bezpiecznym poruszaniem się po cyberprzestrzeni.

Dostępne kursy skupiają się głównie na zagadnieniach cyberprzemocy i sposobów jej uniknięcia, bezpiecznych kontaktów online, w tym, jak bezpiecznie zawierać znajomości w sieci, ochronie prywatności i konsekwencjach umieszczania zbyt wielu informacji na swój temat, a także poszanowaniu własności intelektualnej oraz uzależnieniu od internetu. „3…2…1 Internet” przygotowano dla uczniów klas IV-VI. W kursie wykorzystano kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca. „W Sieci” to kurs dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Przedstawia zagadnienia bezpieczeństwa w internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna. Wszystkie kursy uczniowie mogą kończyć indywidualnie, możliwe jest jednak także zorganizowanie zajęć grupowych.
Dostępny jest także specjalny kurs dla dorosłych „Dziecko w Sieci”. Skierowany jest on przede wszystkim do nauczycieli, bibliotekarzy, opiekunów i rodziców i porusza problemy i zagrożenia czyhające na dzieci korzystające z internetu. Kurs ten trwa około 80 minut.
Kursy e-learningowe dostępne są w każdej bibliotece publicznej wyposażonej w komputer podłączony do Internetu. Wśród nich znajdują się biblioteki z małych miejscowości z całego kraju, które do tej pory dzięki udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek otrzymały ponad 2000 komputerów i 220 laptopów.

Biblioteki, które włączą się w kampanię, będą mogły wziąć udział w konkursie. Od 9 stycznia do 21 kwietnia 2012 roku na portaluwww.biblioteki.org dostępny będzie formularz konkursowy online. Do wygrania: pięć konsoli do gry Xbox 360 z sensorem 4GB Kinect Bundle Slim oraz z grą Kinect Adventures!
Inicjatorami kampanii „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” są: Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft, zapraszają biblioteki w całej Polsce do podjęcia działań edukacyjnych na rzecz bezpiecznego używania Internetu. Kampania potrwa sześć miesięcy: od 21 listopada 2011 roku do 21 maja 2012 roku.
Platforma e-learningowa dostępna jest pod adresem: www.fdn.pl/kursy/biblioteki
Źródło: http://www.biblioteki.org/pl

Komentarze i opinie »