Modernizacja oświetlenia ulicznego
Ekologiczne oświetlenie ulic. Wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną podlegają coraz bardziej restrykcyjnym normom w zakresie wydajności i ochrony środowiska. Jakkolwiek na ulicach naszych miast wciąż najczęściej spotykane są lampy sodowe (dające charakterystyczne, ciepłe, żółte światło), coraz więcej samorządów decyduje się na zastąpienie ich nowszymi źródłami światła.
Jakkolwiek modernizacja oświetlenia ulicznego to proces czasochłonny i wymagający nierzadko sporego nakładu kosztów, należy pamiętać, że wytworzenie energii elektrycznej wiąże się najczęściej ze spalaniem węgla. Jakkolwiek tzw. zielona energia, czyli elektrownie wiatrowe czy panele słoneczne ma coraz większy udział w pokryciu ogólnego zapotrzebowania na moc, wciąż jest to kropla w morzu potrzeb.
Do powszechnego użytku wchodzą lampy uliczne LEDowe, które można zobaczyć już w wielu polskich miastach. Jednocześnie należy pamiętać, że takie rozwiązanie potrafi generować dodatkowe koszty związane z kompensacją mocy biernej pojemnościowej, która przy zastosowaniu tego rodzaju oświetlenia może być konieczna. Problemem może być również duży pobór prądu w momencie załączenia zasilacza lampy LED.