|  | 

Blog

Polski rynek mebli

Od kilku lat jednym z naszych przebojów eksportowych stały się meble. Jakość i wzornictwo polskich mebli szybko się poprawia, a ceny są atrakcyjne. Polscy przedsiębiorcy potrafią być mobilni, otwarci na zmieniające się trendy.

Od 1992 r. przemysł meblarski notuje nieustanny wzrost sprzedaży. Szybko rośnie eksport. O ile na początku minionej dekady stanowił on zaledwie czwartą część produkcji krajowych firm, o tyle dziesięć lat później już trzy czwarte mebli trafiało za granicę.
Do inwestowania w polski przemysł meblarski przystąpił kapitał zachodni – przede wszystkim z Niemiec. W efekcie w ciągu kilku lat Polska awansowała na drugie miejsce wśród eksporterów mebli do Niemiec. W ubiegłym roku krajowe firmy sprzedały zachodnim sąsiadom meble za prawie 2,2 mld marek niemieckich, czyli niemal 40 proc. krajowej produkcji. Na rynku niemieckim ustępujemy jedynie Włochom, którzy dostarczyli tam meble za 3,5 mld DM. Dzięki wysokiemu popytowi za granicą przemysł meblowy jest jedną z niewielu dziedzin gospodarki, w których udaje się zachować dodatni bilans handlowy. W latach 1996-1999 co roku nadwyżka eksportu nad importem wynosiła 1,3-1,5 mld dolarów amerykańskich.

Uzależnienie od eksportu ma też i minusy. Producenci tracą z powodu zmian koniunktury za granicą oraz kursu złotego. Aprecjacja złotego wobec marki sprawia, że kontrakty zawierane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem w momencie realizacji są mniej opłacalne. Wytwórnie nie mogą zrezygnować z eksportu, gdyż rynek krajowy jest za mało chłonny. – Trudno opierać rozwój firmy na podstawie krajowego popytu. Ekspansja jest możliwa wyłącznie dzięki eksportowi. Tylko 90 tys. mieszkań oddawanych do użytku co roku to niewiele. Szacuje się, że każde 10 tys. nowych mieszkań zwiększa popyt na meble o 150-200 mln zł. Problem w tym, że nawet takiego wzrostu nie udaje się osiągnąć. W ostatnich latach realne dochody ludności rosły o 3 proc. rocznie. Trudno więc oczekiwać, że w przyszłości ich zarobki wzrosną na tyle, iż nagle zaczną kupować nowe mieszkania czy wymieniać już posiadane meble. W rezultacie meblarstwo długo jeszcze będzie uzależnione od eksportu.

polski-rynek-mebli

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Miękka kanapa rozkładana – dlaczego tak wiele osób je wybiera?

    Miękka kanapa rozkładana – dlaczego tak wiele osób je wybiera?

    Jak sam tytuł wskazuje w tym artykule zastanowimy się dlaczego tak wielu ludzi wybiera miękkie kanapy rozkładane i czemu właściwie cieszą się aż taką popularnością? Wydaje się, że na popularność tego mebla wpływ bez wątpienia ma jego multifunkcjonalność. Kanapa rozkładana to nie tylko szerokie i wygodne siedzisko co najmniej dla dwóch osób, ale również mebel,

  • Obrót nieruchomościami

    Obrót nieruchomościami

    Te dwa słowa słyszy się zdecydowanie bardzo często. Nieraz można usłyszeć w telewizji informacje, że ceny mieszkań drastycznie wzrosły, bądź też spadły, co zdarza się jednak bardzo rzadko. Nie należy się tym jednak przerażać. Ceny mieszkań prywatnych właścicieli zazwyczaj stoją na takim samym poziomie. Warto więc dokładnie zastanowić się wcześniej, czego potrzebujemy, jeśli to akurat